رفع مشکلات تولید کنندگان کودهای ماکرو از اهداف طرح خودکفایی کودهای کشاورزی است
1399/04/11

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، رفع مشکلات تولید شرکت‌های تولیدکننده کودهای ماکرو را از اهداف طرح خودکفایی کودهای کشاورزی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، مهندس حمید رسولی در سیزدهمین جلسه کارگروه خودکفایی کودهای کشاورزی که در محل این شرکت برگزار شد، گفت: تولید کنندگان کودهای ماکرو با چند دهه سابقه فعالیت در عرصه کشاورزی، امروز توانمندی‌های زیادی برای رفع نیاز کودی کشاورزی کشور دارند. البته مشکلاتی هست که ضروری است در چارچوب طرح خودکفایی کودهای کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای لازم تعیین و اجرایی شود.

وی افزود: تعیین فرمول‌های کودی ماکرو متناسب با اقلیم و نوع کشت هر منطقه و نحوه تبادل مواد اولیه و محصول کودی با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی باید در کارگروه کود ماکرو مورد بحث قرار گرفته و راهکارهای موضوع جهت تصمیم گیری ارائه شود.

رسولی در جمع‌بندی جلسه سیزدهم کارگروه خودکفایی کودهای کشاورزی، ضمن تقدیر از همکاری شرکت‌های تولید کننده کود ماکرو طی سال 98 در چارچوب تفاهمنامه‌های همکاری به بیان ظرفیت‌های بازرگانی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی جهت توزیع محصولات این شرکت‌ها از طریق شبکه کارگزاران توزیع نهاده‌های کشاورزی و تامین نیاز کشاورزان پرداخت و از همکاران خود و تولیدکنندگان داخلی کودهای ماکرو خواست که متعهدانه در راستای افزایش تولید ملی اقدامات لازم را معمول دارند.

در این جلسه که با حضور تولیدکنندگان شاخص کودهای ماکرو برگزار شد، این تولیدکنندگان به نمایندگی از اعضای صنف خود مشکلات و مسایلی را که در زمینه اجرای اهداف طرح خودکفایی دارند، اعلام کردند.

گفتنی است؛ کودهای ماکرو به مجموعه کودهای گفته می‌شود که با ترکیب‌های مختلف عناصر نیتروژن، فسفات و پتاس مورد نیاز خاک جهت تغذیه گیاه را تامین کرده و با ترکیب این مواد باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه کودپاشی کشاورزان می‌شوند. در سال‌های اخیر توجه کشاورزان علاوه بر مصرف کودهای اصلی نظیر کود اوره، سوپر فسفات تریپل و کلرور پتاسیم یا سولفات پتاسیم به مصرف کودهای ماکرو جلب شده است. مقدار مصرف این کودها در ایران تابعی از محصول، اقلیم و شرایط تامین تدارک و توزیع کودهای یارانه‌ای است. ترکیب‌های معروف مورد مصرف این نوع کودهای در ایران عمدتا برای محصولات زراعی و باغی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعداد مشاهده خبر319 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal